Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
A A A

Jest rok 1979. Trwają obchody 75-lecia działalności Spółdzielni Mieszkaniowej w Rawiczu, którym towarzyszy całoroczny cykl wydarzeń kulturalnych, integracyjnych i sportowych. Jednym z elementów programu jubileuszowego było zorganizowanie młodzieżowego obozu w Kuźnicy Zbąskiej - na zdjęciu tuż przed wyjazdem.

Feliks_Bączkiewicz.jpgDzisiaj przypada 141. rocznica urodzin Feliksa Bączkiewicza (1883-1965), nauczyciela, działacza społecznego, jednej z najbardziej zasłużonych postaci dla lokalnej spółdzielczości, patrona ulicy położonej na terenie Osiedla im. Bohaterów Westerplatte w Rawiczu.
Feliks (w akcie urodzenia wpisano Felix) Bączkiewicz urodził się 7 listopada 1883 roku w Kleszczewie (obecnie powiat poznański, gmina Kleszczewo). Jego ojcem był kowal Jan Bączkiewicz, matką Antonina Bączkiewicz z domu Skrzypczyńska - dane mają potwierdzenie w akcie urodzenia sporządzonym 8 listopada 1883 roku w Kleszczewie, który znajduje się w Archiwum Państwowym w Poznaniu.

1Rok 2024 jest szczególny dla Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, to rok jubileuszu 120 - lecia istnienia instytucji, która została powołana do życia 4 czerwca 1904 roku przez niemieckich urzędników w okresie, gdy Rawicz znajdował się pod zaborem pruskim. Z tej okazji odbyła się seria spółdzielczych imprez kulturalnych i sportowych.

Unikatowa pieczątka z widocznym napisem „Beamten-Wohnungsbau Verein E.G.m.b.H. Rawitsch” (skrót „E.G.m.b.H.” - Genossenschaft mit beschränkter Haftpflicht - Spółdzielnia z ograniczoną odpowiedzialnością) „Spółdzielnia Mieszkaniowa Urzędników, spółdzielnia z ograniczoną odpowiedzialnością, Rawicz”. Obecnie Rawicka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Rawiczu. Oprócz napisu widoczny jest również fragment budynku przy obecnej ulicy Stanisława Staszica 2-2c.

Fragment ul. mjr. Henryka Sucharskiego w Rawiczu. Osiedle Westerplatte „A” - zasoby Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na wykonanej w 1980 roku fotografii, po prawej stronie, widoczny jest narożnik hydroforni, a także teren pod budowę budynków przy ul. mjr. H. Sucharskiego od 8 do 8c, ul. mjr. H. Sucharskiego od 10 do 10c, ul. mjr. H. Sucharskiego od 12 do 12c oraz budynku przy ul. Bohaterów Westerplatte od 6 do 6c. W głębi widoczne są zabudowania wsi Sierakowo. Fotografia znajduje się w zasobie archiwalnym Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

RSM Sucharskiego 1980 aFragment ul. mjr. Henryka Sucharskiego w Rawiczu. Osiedle Westerplatte „A” - zasoby Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, wówczas z siedzibą przy ul. Wały Jarosława Dąbrowskiego 4 - oficjalnie od 7 listopada 1983 roku siedziba Spółdzielni mieści się przy ul. mjr. H. Sucharskiego 15 w Rawiczu.

RSM Staszica 2W 1904 roku założona została obecna Rawicka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Rawiczu, jedna z najstarszych w Wielkopolsce. Dwa lata później, w 1906 roku, powstał pierwszy budynek spółdzielczy przy obecnej ulicy Stanisława Staszica (nr 2, nr 2a, nr 2b, nr 2c), nazwa ulicy przed 1920 rokiem: Baumgasse / Baumstrasse.

Odnaleziony niedawno podczas kwerendy archiwalnej przeprowadzonej przez Tomasza Dybę akt urodzenia Leona Boberskiego (1875-?), między innymi: pierwszego polskiego przewodniczącego (wybór na Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się 29 marca 1920 roku) Rady Nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej (wówczas noszącej nazwę „Beamten Wohnungsbau-Verein Rawitsch E. G. m. B. H.”, zmienionej w 1922 roku na „Spółdzielnia Mieszkaniowa Urzędników z ograniczoną odpowiedzialnością w Rawiczu”, obecnie: „Rawicka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Rawiczu”).

Fragment placu w obrębie ulic Wały Jarosława Dąbrowskiego oraz Mikołaja Kopernika w Rawiczu, na którym w latach 1986-1988 Spółdzielnia Mieszkaniowa w Rawiczu (obecnie Rawicka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Rawiczu) wybudowała „Dom Seniora”, akt erekcyjny wmurowano 3 października 1986 roku.

Nieistniejący, wyburzony, budynek przy ul. Mikołaja Kopernika 2 w Rawiczu - między innymi na jego miejscu w latach 1986-1988 Spółdzielnia Mieszkaniowa w Rawiczu (obecnie Rawicka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Rawiczu) wybudowała „Dom Seniora”, akt erekcyjny wmurowano 3 października 1986 roku. Nieruchomość mieszkaniowa przy ul. Mikołaja Kopernika 2 pozostaje w zasobie RSM.

Kontakt z nami

Jeśli masz pytania lub uwagi jesteśmy do twojej dyspozycji!

KONTAKT